

System ścian osłonowych jest zewnętrzną osłoną budynku, w którym ściany zewnętrzne są niestrukturalne, wykorzystywane w celu ochrony przed wpływami atmosferycznymi oraz osób przebywających w budynku. Ponieważ ściana osłonowa jest niestrukturalna, może być wykonana z lekkich materiałów, redukując w ten sposób koszty budowy. W przypadku zastosowania szkła jako ściany osłonowej, zaletą jest to, że światło naturalne może przenikać głębiej w głąb budynku. Elewacja ściany osłonowej nie przenosi z budynku żadnych innych obciążeń konstrukcyjnych niż ciężar własny.
Ściana przenosi boczne obciążenia wiatrem, które na nią oddziałują, na główną konstrukcję budynku poprzez połączenia na kondygnacjach lub słupach budynku. Ściana osłonowa zaprojektowana jest tak, aby była odporna na przenikanie powietrza i wody, pochłaniała ruchy wywołane działaniem wiatru i sił sejsmicznych działających na budynek, wytrzymała obciążenia wiatrem i podtrzymywała własne siły obciążające.
Za i przeciw na temat mycia elewacji
Systemy ścian osłonowych są zazwyczaj projektowane z wytłaczanymi aluminiowymi elementami szkieletowymi, chociaż pierwsze ściany osłonowe były wykonane z ramy stalowej. Aluminiowa rama przeważnie wypełniona jest szkłem, co zapewnia architektonicznie przyjemny budynek, a także korzyści takie jak oświetlenie dzienne. Jednak wpływ światła na komfort wzrokowy oraz przyrost ciepła słonecznego w budynku jest trudniejszy do opanowania przy stosowaniu dużych ilości wypełnienia szklanego.
Inne popularne wypełnienia to: okleiny z kamienia, płyty metalowe, żaluzje oraz sprawne okna lub otwory wentylacyjne. Ściany kurtynowe różnią się od systemów frontowych tym, że są one zaprojektowane tak, aby rozpostarć wiele pięter, biorąc pod uwagę wymagania projektowe takie jak: rozszerzalność cieplna i skurcz, kołysanie się i ruch budynku, zmiana kierunku przepływu wody oraz sprawność cieplna dla ekonomicznego ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia budynku.
Alpinistyka przemysłowa – nie tylko mycie okien: https://ropeserwis.pl/news/26/52/Alpinistyka-przemyslowa-nie-tylko-mycie-okien/.
Dlaczego warto myć elewacje
Przez penetrację wodną rozumie się przechodzenie wody z zewnątrz budynku do wnętrza systemu ścian osłonowych. Czasami, w zależności od specyfikacji budynku, za akceptowalną uznaje się niewielką ilość kontrolowanej wody wewnątrz budynku. Kontrolowaną penetrację wody definiuje się jako wodę, która przenika poza najbardziej pionową płaszczyznę wewnętrzną badanej próbki, ale posiada zaprojektowane sposoby odprowadzania wody z powrotem na zewnątrz. Dobrowolna specyfikacja AAMA pozwala na kontrolowaną penetrację wody, a leżąca u podstaw normy ASTM E1105 metoda badania definiuje penetrację wody jako uszkodzenie.
W celu sprawdzenia odporności ściany osłonowej na przenikanie wody w warunkach polowych, po zewnętrznej stronie badanej próbki umieszcza się system natrysku wodnego ASTM E1105, a na system oddziałuje dodatnia różnica ciśnień powietrza. Zestaw ten symuluje zdarzenie związane z deszczem wywołanym przez wiatr na ścianie osłonowej, aby sprawdzić właściwości użytkowe produktu i instalacji. Kontrola jakości w terenie i kontrola jakości wody stała się normą, ponieważ inwestorzy i instalatorzy stosują takie programy jakościowe, które pomagają zmniejszyć liczbę spraw sądowych dotyczących szkód wyrządzonych przez wodę w stosunku do ich pracy.
Mycie elewacji – dostępność usługi
Jedną z wadą zastosowania aluminium do słupów jest to, że jego moduł sprężystości wynosi około jednej trzeciej modułu sprężystości stali. Przekłada się to na trzykrotnie większe ugięcie słupów aluminiowych w porównaniu z podobnym kształtownikiem stalowym pod danym obciążeniem. Specyfikacje budowlane ustalają wartości graniczne ugięcia dla ugięć prostopadłych (wywołanych przez wiatr) i w płaszczyźnie (wywołanych przez obciążenie czołowe).
Te wartości graniczne ugięcia nie są narzucane z powodu wytrzymałości słupów. Ich celem jest raczej ograniczenie ugięcia szyby (która może pękać pod nadmiernym odkształceniem) oraz zapewnienie, że szyba nie wychodzi z kieszeni w słupku. Wartości graniczne ugięć są również niezbędne do kontroli ruchu we wnętrzu ściany osłonowej. Konstrukcja budynku może być taka, że w pobliżu słupów znajduje się ściana, a nadmierne ugięcie słupów może spowodować ich zetknięcie się ze ścianą i uszkodzenie. Ponadto, jeśli zauważalne jest odkształcenie ściany, opinia publiczna może budzić nieuzasadnione obawy, że ściana nie jest wystarczająco mocna.